You are currently viewing Złota moneta Bestie Królowej – 1 oz złota

Złota moneta Bestie Królowej – 1 oz złota

Monety przedstawiające Bestie Królowej emitowane są od 2016 roku przez Brytyjską Mennicę (The Royal Mint). Seria ta przedstawia legendarne posągi dziesięciu bestii, które stanowią odzwierciedlenie dziesięciu rodów królewskich, mających związek z pochodzeniem Królowej Elżbiety II.

Spis treści:

  1. Historia – 10 Bestii Królowej
  2. Awers – 10 Bestii Królowej 2021 1 oz złota
  3. Rewers – 10 Bestii Królowej 2021 1 oz złota
  4. Najważniejsze zalety monety – 10 Bestii Królowej 2021 1 oz złota

Historia – 10 Bestii Królowej

Seria dziesięciu monet przedstawiających dziesięć heraldycznych bestii, powstała z okazji 65-lecia Królowej Elżbiety II na tronie brytyjskim. Seria odnosi się do posągów rodzin królewskich, które mają związek z pochodzeniem Elżbiety II. W ten piękny i symboliczny sposób postanowiono uczcić szafirowy jubileusz Elżbiety II na tronie królewskim.

Seria monet Bestie Królowej emitowana jest od 2016 roku. Od tego momentu monety były wybijane przez Brytyjską Mennicę głównie w złocie oraz srebrze. Od roku 2017 postanowiono, że monety Bestie Królowej, będą wybijane również w platynie.

Uwieńczeniem serii monet przedstawiających Bestie Królowej, jest ostatnia moneta z serii . Wybita w 2021 roku prezentuje wszystkie dziesięć bestii, które nazywane są również strażnikami królewskimi.

Inspiracją dla tej wyjątkowej serii monet, były posągi dziesięciu bestii, które stanowią odzwierciedlenie dziesięciu królewskich rodów mających związek z pochodzeniem Królowej Elżbiety II. Oryginalne posągi zostały wykonana przez rzeźbiarza Jamesa Woodforda, każda z nich mierzy około 180 cm i waży około 320 kg.

Dziesięć Bestii Królowej, to: Biały Chart z Richmond, Biały Koń Hanoveru, Biały Lew Mortimerów, Yale Beaufortów, Sokół Plantagenetów, Czarny Byk z Clarence, Jednorożec Szkocji, Czerwony Smok Walii, Gryf Edwarda III oraz Lew Anglii.

Wszystkie monety tej niezwykle popularnej kolekcji są projektu stale współpracującego z The Royal Mint Jodiego Clarka.

Awers – 10 Bestii Królowej 2021 1 oz złota

Na awersie znajduje się piąty, a także ostateczny portret brytyjskiej królowej przedstawiony z prawego profilu. Jest to piąty i ostateczny portret Królowej Elżbiety II. Tło pola monety zostało wypełnione przez drobny, kropelkowy grawer zwany gilosz. Z lewej stronie tarczy znajdziemy inicjały projektanta – JC (Jody Clark). Ponadto na monecie 10 Bestii Królowej znajdziemy informację o wartości nominalnej monety, wygrawerowane imię królowej oraz skrót łacińskiej sentencji, która w przełożeniu na język polski brzmi: „Królowa z Bożej Łaski, Obrończyni Wiary”.

Rewers – 10 Bestii Królowej 2021 1 oz złota

W centrum rewersu powtórzono portret królowej, ujmując go w kręgu. W stosunku do całości monety, portret jest niewielkich rozmiarów. Otoczony został gładkim tłem, na którym widnieje inskrypcja: THE QUEEN’S BEASTS 1OZ FINE GOLD 999,9 2021. Głównym motywem całości monety są wizerunki dziesięciu Bestii Królowej, które wymieniliśmy powyżej w historii powstania monety. Wszystkie przedstawione bestie przyjmują niezwykle ekspresyjne pozy, sprawiając wrażenie pełnych wigoru i energii. Sylwetki bestii królowej swoją postawą wyrażają dumę oraz godność.

Najważniejsze zalety monety – 10 Bestii Królowej 2021 1 oz złota

Kolekcja monet z serii Bestii Królowej wybijana jest przez brytyjską mennicę The Royal Mint od 2016 roku. Jest to jedna z najlepiej znanych i wysoko cenionych serii w świecie numizmatyki. Ponadto wybijane są z najwyższej próby kruszców, dzięki czemu zachowują swoją wartość, nawet podczas szalejącej inflacji.

Moneta z serii Bestie Królowej wybita w 2021 roku stanowi kunsztowne podsumowanie całej serii. Przedstawienie dziesięciu Bestii Królowej na jednej monecie w dynamicznych, pełnych dumy pozach, nieustannie zachęcają kolejnych klientów do kupna. Ta wspaniała, jednouncjowa złota moneta niesie w sobie głęboki historyczny przekaz w połączeniu z trafną, długofalową inwestycją.

Jej rozpoznawalność na całym świecie, gwarantuje możliwość szybkiego upłynnienia inwestycji, a artystyczny design będzie stanowił doskonałe dopełnienie rosnącej kolekcji.