You are currently viewing Złota moneta wprost z Mennicy Królewskiej – Britannia 1 oz.

Złota moneta wprost z Mennicy Królewskiej – Britannia 1 oz.

Britannia jest najbardziej rozpoznawalną złotą monetą na świecie i charakterystyczną monetą dla Wielkiej Brytanii. Tak jak Republika Południowej Afryki ma Krugerranda, Stany Zjednoczone – Orła a Australia Kangura, tak Britannia jest najcenniejszą monetą w Wielkiej Brytanii.

Spis treści:

  1. Historia złotej monety Britannia
  2. Awers
  3. Rewers
  4. Dlaczego warto wybrać złotą monetę Britannia?

Historia złotej monety Britannia

Złota moneta Britannia jest wybijana z czystego złota próby 999 przez europejską mennicę The Royal Mint od 1987 roku. Jest to pierwsza europejska złota moneta bulionowa.

Britannia jest uosobieniem Brytanii w wykonaniu klasycznym (antycznym). Złota moneta zawdzięcza swoją nazwę symbolowi Wielkiej Brytanii – Dumnej Britanni. Nazwa sięga wydarzeń historycznych z czasów intensywnych najazdów Rzymian i podbijania przez nich ziem. W tym wypadku Rzymianie podjęli się najazdu na Wyspy Brytyjskie, ustanawiając tam prowincję, którą nazwali Britannia.

Złota moneta z biegiem czasu była poddawana nieznacznym modyfikacjom, gdyż pierwotnie wybijana była ze złota próby 917, z domieszką miedzi. Następnie miedź zastąpiono srebrem, aż w końcu od roku 2013, złota Britannia wybijana jest ze złota najwyższej próby 999.

Od początku wybijania złotej Britanni, jej awers przy każdej edycji jest niezmienny, zmienia się natomiast rewers, który poddawany jest modyfikacjom w każdym nieparzystym roku wydania.

Awers

Awers złotej monety Britannia zdobi popiersie Królowej Elżbiety II w koronie, zaprojektowany przez rzeźbiarza z Wielkiej Brytanii: Ian’a Rank’a-Broadley’a. Poza popiersiem królowej, na awersie monety znajduje się również wartość nominalna. W przypadku monety o wadze 1 oz ( 1 uncji), na awersie monety Britannia znajdziemy wartość nominalną 100 funtów (100 pounds).

Rewers

Rewers złotej monety Britannia przedstawia postać Britanni, czyli kobiecej personifikacji Wielkiej Brytanii, która uzbrojona jest w trójząb oraz tarczę, a na głowie nosi hełm centuriona. To właśnie jej postać w każdym nieparzystym roku wydania monety Britannia, poddawana jest nieznacznym zmianom. Najczęściej zmienia się nieco pozycja Britanni.

Dlaczego warto wybrać złotą monetę Britannia?

Złota moneta Britannia, jako symbol Wielkiej Brytanii, jest także pierwszą europejską złotą monetą bulionową. Gwarancją wysokiej jakości złota jest fakt wybijania złotej monety przez Brytyjską Mennicę Królewską, która gwarantuje również stałe podwyższanie standardu swoich produkcji.

Złota Britannia o masie jednej uncji, stanowi doskonałą formę lokowania oszczędności. Monety z serii Britannia są wybijane w różnych wersjach wagowych (nawet do 5 uncji na jednej monecie!). Więc każdy pasjonat monet oraz inwestor, nawet ten początkujący, jest w stanie znaleźć coś dla siebie wśród ofert monet z motywem Britanni.

Popularność i częstotliwość emisji monet ułatwia także upłynnienie monety, a także dokonywanie nią transakcji, gdyż tak samo jak w przypadku Krugerranda z RPA, tak i Britannia została dopuszczona do obiegu stanowiąc pełnoprawny środek płatniczy w Wielkiej Brytanii.