You are currently viewing Inwestycja w złoto – co wybrać? Sztabkę czy monetę?

Inwestycja w złoto – co wybrać? Sztabkę czy monetę?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, który znajdziecie tutaj, inwestycja w złoto przynosi wiele korzyści, a w obecnych czasach, gdzie mierzymy się z niezwykle rozpędzoną inflacją oraz ogromnym kryzysem gospodarczym, zyskuje ono nie tylko na wartości, ale także w oczach inwestorów.

Spis treści:

  1. Inwestycja w złoto.
  2. Monety – bulionowe i kolekcjonerskie. Dlaczego to takie istotne?
  3. Sztabki złota – pewna inwestycja.
  4. Sprawdzanie autentyczności złotych sztabek i monet – w jaki sposób?
  5. Inwestycja w złoto: sztabka czy moneta?

Inwestycja w złoto

Złoto jest rodzajem pewnej inwestycji, która zyskuje na czasie, ponadto od zarania dziejów wzbudza moc emocji i podziw. Dlaczego? Złoto jest kruszcem o ograniczonych zasobach, a walutę w każdej chwili można dodrukować, przez co – co widzimy na własne oczy obecnie – niezwykle szybko traci na wartości. Inwestując w złoto, inwestujemy przede wszystkim w przyszłość. Historia już nieraz nam pokazała jak szybko pieniądz traci na swojej wartości, a w tym samym czasie złoto zdobywało szczyty swoich wartości. Nasuwa się tutaj jednak zasadnicze pytanie: inwestycja w złotą sztabkę czy w złotą monetę?

Monety – bulionowe i kolekcjonerskie. Dlaczego to takie istotne?

Złote monety można podzielić na dwa rodzaje: monety bulionowe i monety kolekcjonerskie. Pisaliśmy o nich szerzej już w jednym z naszych artykułów, który znajdziesz pod tym linkiem.

Rozróżnienie pomiędzy monetami bulionowymi, a kolekcjonerskimi jest niezwykle istotne z punktu widzenia inwestycji. Wynika to z faktu, że wartość monet bulionowych jest równoznaczna z ilością zawartego w niej kruszcu, natomiast wartość monet kolekcjonerskich zależy od wielu czynników, takich jak np. dostępność, szczególne wydarzenie, przeznaczenie, trend rynkowy.

Monety, na których dziś się skupiamy, które wykorzystywane są w celach inwestycji, to monety bulionowe. Monety bulionowe, inaczej zwane inwestycyjne lub lokacyjne, to złote monety, które wybijane są bez ograniczenia nakładu. Wybijane są przez znane i renomowane mennice oraz rozpoznawalne są na całym świecie. Nie zawsze zostaje wybita na nich wartość nominalna, a nierzadko ma ona wyłącznie charakter umowny.

Monety bulionowe, które są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych, to: Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonu, Krugerrand, Australijski Kangur, Amerykański Bizon, Wiedeński Filharmonik, Britannia, czy Australijski Lunar.

Sztabki złota – pewna inwestycja

Inną i najprawdopodobniej najbardziej powszechną formą inwestowania w złoto są sztabki inwestycyjne. Sztabka złota w odróżnieniu od monet bulionowych nie posiada oznaczenia nominału. Natomiast na sztabce zawsze powinna być wybita gramatura, numer sztabki oraz znak mennicy. Ponadto monety bulionowe poza wartością wynikającą z zawartości kruszcu, mają również walory estetyczne, których sztabka złota jest pozbawiona.

Sprawdzanie autentyczności złotych sztabek i monet – w jaki sposób?

Weryfikowanie autentyczności złotych monet bulionowych nie należy do trudnego wyzwania, w związku z czym nawet niedoświadczony inwestor może w przystępny sposób zweryfikować posiadaną monetę. Sprawdzenie autentyczności monety bulionowej najczęściej odbywa się przy wykorzystaniu linijki menniczej, tzw. Linijki Fischa. Pozwala ona sprawdzić prawidłowy rozmiar złotej monety oraz wagę. Jednak żyjemy w XXI wieku, dobie internetu i cyfryzacji, więc i inwestycje w złoto nie ominęły nowinki technologiczne. Na smartfony dostępne są darmowe aplikacje, które wspierają weryfikację autentyczności złotej monety poprzez dźwięk, jaki moneta wydaje po lekkim uderzeniu.

Ponadto mennice starają się dostosować swoje zabezpieczenia pod potrzeby rynku. Złote monety mają wówczas naniesione identyfikatory, które są widoczne pod lupą, hologramy widoczne w zależności od kąta, pod jakim spoglądamy na monetę bulionową, zmiana szaty graficznej monet.

Sztabki złota najczęściej zapakowane są w szczelnych opakowaniach, w których zostały wydane z mennicy. Mają one stanowić gwarancję oryginalności i autentyczności. Najważniejsze by upewnić się, czy kupowana sztabka pochodzi od renomowanego producenta oraz kupowanie ich w pewnych miejscach. Istotne jest by zwrócić uwagę na mennice oraz firmy, które są zrzeszone w LBMA (London Bullion Market Association). Wówczas możemy mieć zaufanie do sztabek złota.

Inwestycja w złoto: sztabka czy moneta?

Ważne by rozróżnić, czy mamy do czynienia z monetą bulionową, czy kolekcjonerską. Jeśli mamy wybierać inwestycję pomiędzy inwestowaniem w sztabkę złota a złotą monetą bulionową, to prawdę mówiąc te dwie inwestycje niewiele się od siebie różnią. Najważniejszą różnicą pomiędzy sztabką złota a złotą monetą, jest niewielka różnica w cenie. Złote monety bulionowe są droższe od złotych sztabek, ponieważ produkcja złotej monety wymaga większych nakładów finansowych niż wyprodukowanie sztabki.

Najważniejsze, by inwestując w złoto, skupić się na zakupie największej ilości kruszcu w danej kwocie. Jest to żelazna zasada, którą należy kierować się podczas inwestycji w złoto.