You are currently viewing Korony czeskie – wycofanie starych koron czeskich

Korony czeskie – wycofanie starych koron czeskich

Czechy, a właściwie Republika Czeska jest jednym z państw Europy Środkowej. Stolicą Czech, a zarazem największym miastem jest Praga. Jest to stosunkowo niewielkie państwo, w którym żyje około 11 milionów osób. Dane płynące z Banku Światowego wskazują na to, że Czechy należą do 31 najbogatszych krajów świata, biorąc pod uwagę dochody per capita. Jednostką walutową Czech, jest korona czeska.

Spis Treści:

  1. Korony czeskie – informacje
  2. Korony czeskie – wycofanie starych koron czeskich
  3. Korony czeskie – wymiana wycofanych koron czeskich

Korony czeskie – informacje

Korony czeskie, to jednostka monetarna Czech od 1993 roku. Obecnie w obiegu znajdują się korony czeskie w nominałach od 100 do 5000 Kč, są to dokładnie nominały: 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč i 5000 Kč. Monety z kolei mają nominały od 1 do 50 Kč.

W obiegu do 2008 roku znajdowały się również banknoty o wartości nominalnej 20 Kč, a w 2011 roku wycofano z obiegu także banknot o wartości 50 koron czeskich.

Korony czeskie – wycofanie starych koron czeskich

Od lipca 2022 roku bank Czech wycofuje z obiegu korony czeskie, które można uznać już za „stare”.

Stare korony czeskie vs. nowe korony czeskie

Wycofywanie banknotów z obiegu ma przede wszystkim znaczenie w przypadku zabezpieczenia pieniędzy przed podrabianiem i fałszowaniem. W dobie kryzysu ogólnoświatowego, praktyki te pojawiają się stosunkowo częściej niż dotychczas. Biorąc pod uwagę ten fakt, warto mieć pewność, że w naszych portfelach znajdują się prawdziwe banknoty.

Chcąc upewnić się, że posiadamy nowe banknoty koron czeskich, a nie te wycofane korony czeskie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zabezpieczenie w postaci nici. Na zdjęciu powyżej prezentującym korony czeskie, widać wyraźnie na co należy patrzeć. Stare korony czeskie, które oznaczyliśmy tutaj kolorem czerwonym, nić mają przerywaną i dość cienką. Korony czeskie, które są aktualnie w obiegu zostały przez nas oznaczone kolorem zielonym. Nić na nowych koronach czeskich jest przerywana i szeroka. Ta różnica w nowych i starych koronach czeskich dotyczy banknotów o każdej wartości nominalnej. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, czy jest to stara korona czeska, a może już nowy banknot – zawsze można zasięgnąć opinii w jednym z naszych kantorów Twój Kantor, które znajdują się w Nowym Targu, Starym Sączu, Tarnowie, Piwnicznej Zdroju, Myślenicach oraz Leluchowie.


Korony czeskie – wymiana wycofanych koron czeskich

Wycofanie banknotów, tak jak w tym przypadku koron czeskich, zawsze rodzi podstawowe pytanie: co można zrobić ze starymi koronami czeskimi? Gdzie wymienię wycofane korony czeskie? Jaki jest termin wymiany koron czeskich?

Pytania te mają swoje uzasadnienie, ponieważ nikt z nas nie chciałby utknąć z zamrożoną gotówką w banknotach, które nam się nie przydadzą w żaden sposób. W przypadku koron czeskich, wycofanie starych banknotów i wymiana ich na korony czeskie w nowej szacie, będzie odbywać się bezterminowo w Narodowym Banku Czech.

Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata walut – polub nasz profil na facebooku.