You are currently viewing Nowy doskonały falsyfikat euro o nominale 500 – NBP ostrzega

Nowy doskonały falsyfikat euro o nominale 500 – NBP ostrzega

Należy zwrócić uwagę na hologram: na autentycznym banknocie symbol euro składa się z małych kropek, z których linie ułożone poziomo rozciągają się poza zakrzywioną linię symbolu. Na czerwono zaznaczono brak tych przecięć.

Spis Treści:

 1. Cztery zasady sprawdzania autentyczności banknotu
 2. Podstawowe zabezpieczenia banknotów
 3. Technika zabezpieczenia banknotów: recto-verso
 4. Technika zabezpieczenia banknotów: nitka zabezpieczająca
 5. Technika zabezpieczenia banknotów: efekt kątowy
 6. Podsumowanie

Podejmując się analizy autentyczności banknotu, należy kierować się czterema prostymi zasadami:

 1. Dotknij – w ten sposób zweryfikujesz fakturę banknotu.
 2. Popatrz – spójrz na znak wodny, nić zabezpieczającą.
 3. Przechyl – obejrzyj hologram, przyjrzyj się znakom wydrukowanym farbą zmienną optycznie.
 4. Sprawdź – skorzystaj ze światła UV, które ujawni zabezpieczenia niewidoczne gołym okiem.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do autentyczności banknotu, zapytaj naszego kasjera w jednym z kantorów w: Starym Sączu, Myślenicach, Nowym Targu, Piwnicznej Zdrój, Tarnowie oraz Leluchowie.

Jak sprawdzić, czy banknot jest oryginalny? Podstawowe zabezpieczenia banknotów.

Postanowiliśmy przedstawić również pozostałe zabezpieczenia, które ułatwią codzienne operowanie pieniędzmi.

By móc rozpoznać autentyczność posiadanego banknotu, nie potrzebujemy mieć dodatkowych sprzętów, które są stosunkowo drogie. Choć rynek oferuje wiele produktów i akcesoriów również dość tanich, to pokażemy Wam, jak łatwo i szybko zrobić to zupełnie za darmo. Początkowo potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość, by z czasem nabrać wprawy.

Recto-verso

Zacznijmy od metody zabezpieczania banknotu zwanej recto-verso. Technika ta, polega na druku grafiki na obu stronach banknotu: przedniej (recto) i odwrotnej (verso). Dzięki temu, grafiki oglądane oddzielnie wyglądają, jak zupełnie przypadkowe kreski, ale dopiero oglądane pod światło, zaczynają tworzyć cały element. Tak jest na przykład w przypadku polskiego złotego i symbolu korony, który zaprezentowany został na zdjęciu powyżej.

Jest to bardzo trudna technika druku, ponieważ elementy muszą idealnie współgrać ze sobą. Stąd też niezwykle precyzyjne podrobienie tego druku, jest niezmiernie trudne. Cała trudność polega na tym, że fałszerz nie jest w stanie domowymi sposobami zrobić tak dokładnego druku, gdzie rewers i awers tworzą spójną całość.

Jeśli masz wątpliwości, czy potrafisz sprawdzić tą technikę, to nasz kantor w Nowym Targu, Tarnowie czy Myślenicach, czynne są do godziny 21:00, więc jest dużo czasu by poprosić nas o pomoc.

Nitka zabezpieczająca

Nitka zabezpieczająca należy do bardzo popularnych zabezpieczeń, która inaczej zwana jest również paskiem zabezpieczającym.

Nitka może znajdować się całkowicie w strukturze papieru lub może częściowo i w określonych miejscach z nie go wystawać. Wówczas nazywana jest ona nitką okienkową.

Istnieje kilka rodzajów nitek, są to nitki:

 • magnetyczne,
 • zawierające domeny,
 • pokryte mikrodrukiem,
 • świecące w promieniach UV.

Zabezpieczenie to w banknotach stosuje się już od lat 70. XX wieku. Chcąc sprawdzić takie zabezpieczenie, można obejrzeć banknot pod światłem, jak również zgiąć go w miejscu nitki i przesuwać go w palcach po nitce. W sieci Twój Kantor z chęcią pokażemy jak poprawnie sprawdzić, za pomocą tej metody, czy banknot jest oryginalny. Kantor wymiany walut w Nowym Targu, kantor w Myślenicach oraz wymiana walut w Tarnowie w sieci kantorów Twój Kantor jest możliwa do godziny 21:00, więc mamy dużo czasu by móc pomóc również sprawdzić autentyczność.

Efekt kątowy

Jest to rodzaj zabezpieczenia uzyskiwany w druku stalorytnicznym, który charakteryzuje się przetłoczeniami na papieże.

Jest on o tyle ciekawy, że możemy wizualnie zobaczyć coś zupełnie innego, zmieniając wyłącznie kąt patrzenia na banknot, a w dodatku biorąc banknot do ręki, można wyczuć pod palcem nierówną, charakterystyczną powierzchnię.

Jeśli chcesz poznać tą metodę, bo nie do końca radzisz sobie z zauważeniem tej różnicy, to zapraszamy serdecznie. Kantor w Nowym Targu, kantor w Starym Sączu, kantor w Myślenicach, kantor w Piwnicznej Zdroju, kantor w Tarnowie oraz kantor w Leluchowie przy przejściu granicznym pozostają do Waszej dyspozycji.

Podsumowanie

Metod zabezpieczających banknoty jest szereg, w powyższym artykule przedstawiliśmy jednak te, które jesteśmy w stanie sprawdzić sami bez dodatkowych gadżetów, jedynie z niewielkim nakładem energii włożonej w nauczenie się i wypracowanie technik sprawdzania, czy banknot jest oryginalny.

Mając na uwadze fakt, że trudno samemu jest się nauczyć i zweryfikować, czy robimy to dobrze, zapraszamy do jednego z naszych punktów Twój Kantor YES, które znajdują się miejscowościach: Nowy Targ, Stary Sącz, Tarnów, Piwniczna Zdrój, Leluchów.