You are currently viewing Meksykańskie 50 Peso – Złota moneta na 100. rocznicę uzyskania niepodległości przez Meksyk

Meksykańskie 50 Peso – Złota moneta na 100. rocznicę uzyskania niepodległości przez Meksyk

Złota moneta 50 pesos meksykańskich (Centenario) wybijana w mennicy La Casa de Moneda de México. Moneta na 100 rocznice uzyskania niepodległości przez Meksyk.

Spis treści:

 1. Historia – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)
 2. Awers – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)
 3. Rewers – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)
 4. Szczegółowe dane – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)
 5. Najważniejsze zalety monety – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)

Historia – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)


Moneta inwestycyjna i w tym przypadku to duży rarytas! Oraz przynajmniej z dwóch powodów bardzo opłacalna inwestycja. Kruszec użyty do jej wykonania, nuta artystyczna oraz historyczna monety nadają jej szczególną wartość. Ciekawostką, która kryje się za tą złotą monetą jest wybijana w gramach zawartość czystego kruszcu użytego do wyrobu.

Choć imponująca wielkość nakładu złotej monety mogłaby odstręczać potencjalnych nabywców – wybita w ilości około 12.5 milionów sztuk w latach 1921-1972 – to mimo tak dużego nakładu, nie jest łatwo znaleźć tego typu monetę.

Wielkość nakładów z podziałem na lata wybicia złotych monet:

 • 1921-1931 – 4.9 mln sztuk
 • 1943-1947 – 3.6 mln sztuk
 • 1949-1972 – 4 mln sztuk

Awers – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)

Na awersie monety widnieje uosobienie anioła wolności i zwycięstwa – greckiej bogini Nike. Postać jedną rękę razem z wieńcem laurowym ma uniesioną w górze, co oznacza zwycięstwo. W drugiej natomiast trzyma zerwany łańcuch jako symbol odzyskania wolności. Dodatkowo po obydwóch stronach postaci możemy zauważyć napisy: „50 pesoes”. Z drugiej strony Nike – zawartość czystego złota: tj 37,5 gr.


Rewers – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)

Na odwrocie monety zobaczymy godło Meksyku – złotego orła na kaktusie, pożerającego węża z wyraźnym napisem „estados unieos medicano” co oznacza: „stany zjednoczone Meksyku”. 


Szczegółowe dane złotej monety – Meksykańskie 50 Peso (Centenario)

 • Gramatura monety: 41,6g
 • Próba: 900
 • Zawartość czystego złota: 37,5g
 • Kraj pochodzenia: Meksyk
 • Nominał: 50 pesos

Najważniejsze zalety monety – Złote Meksykańskie 50 Peso (Centenario)

Niezwykły projekt przedstawiający kunszt artystyczny oraz imponująca, godna zainteresowania waga czystego złota w monecie, która wynosi aż 1,34 uncji, to zdecydowanie jedne z najważniejszych zalet Meksykańskiego 50 Peso, które wpływają na atrakcyjność dla kolekcjonerów oraz inwestorów.

Jest to jedna z nielicznych złotych monet oraz monet ogólnie, która poza wartościami stricte fizycznymi, posiada również walory mentalne, gdyż złote monety meksykańskie 50 peso stanowią symbol walki z tak wszechobecnymi wciąż w XXI wieku prześladowaniami.

Rozpoznawalność złotych monet meksykańskie 50 peso również nie pozostaje bez znaczenia. Dzięki powszechnej świadomości w świecie kolekcji i inwestycji o wartości tej monety, zdecydowanie łatwiej upłynnić ją na całym świecie, gdy już postanowimy sfinalizować jej zakup, jako inwestycję w monety bulionowe.