You are currently viewing Złota moneta – złoty Australijski Lunar 2022 – Rok Tygrysa – 1 uncja złota

Złota moneta – złoty Australijski Lunar 2022 – Rok Tygrysa – 1 uncja złota

Złoty Asutralijski Lunar na rok 2022 zgodnie z kalendarzem chińskim dedykowany jest na Rok Tygrysa. Lunar 2022 na Rok Tygrysa stanowi kontynuację australijskiej serii monet księżycowych, które znane są na całym świecie. Złoty Australijski Lunar wybijany jest przez mennicę The Perth Mint, która swoją kolekcją monet księżycowych, oddaje cześć 12 zwierzętom starożytnego chińskiego kalendarza. Rok 2022 upłynie pod patronatem Tygrysa, który jest opiekunem osób żywiołowych, pełnych charyzmy oraz kochających niespodzianki.

Spis Treści:

  1. Historia – Lunar Australijski
  2. Awers – złoty Australisjki Lunar 2022 – Rok Tygrysa seria III
  3. Rewers – złoty Australijski Lunar 2022 – Rok Tygrysa seria III
  4. Najważniejsze zalety monety – złoty Asutralisjki Lunar 2022 – Rok Tygrysa seria III

Historia – Lunar Australisjki

Historia bicia monet z serii monet księżycowych sięga roku 1996. To właśnie w tym roku po raz pierwszy wybito monetę z serii Lunar w złocie z wizerunkami upamiętniającymi zwierzęta pochodzące ze starożytnego chińskiego kalendarza.

Niespełna trzy lata później, australijska mennica The Perth Mint, podjęła decyzję o rozpoczęciu emisji serii monet księżycowych również w czystym srebrze. Po dziś dzień, powstały już aż trzy edycje tej kolekcji, a monety wybijane są w złocie oraz w srebrze.

Postanowiono, że rewers monet z serii Lunar będzie zawsze przedstawiał motyw zwierzęcy, którego inspiracją są zwierzęta pochodzące ze starożytnego chińskiego kalendarza księżycowego. Zwierzęta przedstawione w serii monet Lunar, odpowiadają zwierzętom patronującym na dany rok chiński.

Pomysł na emisję serii monet księżycowych został zaczerpnięty z dziedzictwa chińskiej kultury i społeczności w Australii oraz wpływu, jaki wywiera na cały świat. W ten sposób twórcy zapragnęli upamiętnić w serii monet księżycowych zwierzęta, które wchodzą w skład chińskiego kalendarza.

Zwierzęta, które wchodzą w chiński kalendarz, to:  szczur/mysz, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies, świnia.

Projektantem rewersów złotych oraz srebrnych monet z serii Lunar jest chińska projektantka Ing Ing Jong.

Chińska projektantka Ing Ing Jong

Awers – złoty Australisjki Lunar 2022 – Rok Tygrysa seria III

Australijski Lunar III na Rok Tygrysa jest ozdobiony awersem, który przedstawia wizerunek Królowej Elżbiety II. Awers Asutralijskiego Lunara na rok 2022 zrealizował brytyjski projektant Jody Clark. Ponadto na awersie każdej monety z serii monet księżycowych na rok 2022 znajdziemy napisy „ELIZABETH II” oraz „AUSTRALIA”. Znajdują się tam również informacje na temat wartości nominalnej monety, wadze oraz próbie wybicia.

Rewers – złoty Australijski Lunar 2022 – Rok Tygrysa seria III

Na rewersie projektanta Ing Ing Jong postanowiła zaprezentować dumnie stojącego na skale i pełnego majestatu tygrysa. Tygrys na monecie sprawa wrażenie nieustraszonego, swoją postawą podkreśla swą dumę oraz siłę prezentując w otwartym pysku ostre jak brzytwa kły.

Ponadto na rewersie złotej monety znajdziemy dość oczywisty napis „TIGER 2022” oraz znak „P”, który jest znakiem mennicy The Perth Mint. Ponadto całość dopełniona jest o chiński znak, który oznacza „tygrys”.

Szczegółowość oraz kunszt projektu monety Rok Tygrysa 2022 stanowi egzemplifikację doskonałego warsztatu menniczego.

Najważniejsze zalety monety – złoty Asutralisjki Lunar 2022 – Rok Tygrysa seria III

Seria monet księżycowych zawsze oparta jest o pewne limity nakładów. W przypadku złotej monety z serii Lunar na Rok Tygrysa 2022, nakład złotych monet stanowi jedynie 30 tysięcy sztuk. Przyczynia się to przede wszystkim do znacznego wzrostu wartości tych monet, gdyż ich cena nie zależy wyłącznie od wagi zawartego kruszcu, a także od ograniczonej dostępności.

W dodatku ciekawostką może być fakt, że monety z serii monet księżycowych stanowią pełnoprawny środek płatniczy w Australii, co zdecydowanie ułatwia „przewalutowanie” monet księżycowych i ich możliwą płynność.

Dzięki najwyższej zawartości czystego złota oraz czystego srebra, złote oraz srebrne monety z serii monet księżycowych, nadają się doskonale na zastępczy sposób zabezpieczenia kapitału. Ponadto ich stosunkowo niska dostępność, znacznie wpływa na ich atrakcyjność w tworzonej kolekcji.

Istotnym elementem historii monet księżycowych jest ich pochodzenie z mennicy The Perth Mint, która jest mennicą najbardziej rozpoznawalną na świecie, dzięki czemu zyskujemy również gwarancję jakości monet. The Perth Mint posiada bogatą historię. Założona została w 1899 roku w Perth w Australii Zachodniej. Szacuje się, że mennica ta przerabia około 60% wydobywanego złota w Australii, co z kolei stanowi aż 10% ogólnoświatowej produkcji złota.