100 Dukatówka Zygmunta III Wazy, to moneta, która doczekała się własnej monografii. W 2018 roku została wydana książka autorstwa Dariusza Jaska, wybitnego numizmatyka, który specjalizuje się w złotych monetach. Już sam fakt wydania jej monografii świadczy o wartości tej monety, w dodatku wybijana z wysokiej jakości złota – zyskuje jeszcze więcej.
Zostało wybitych wyłącznie kilkanaście sztuk oryginalnych monet, udało się potwierdzić istnienie jedynie 14 z nich. W chwili obecnej Mennica Polska postanowiła stworzyć wyjątkową replikę 100 Dukatów Zygmunta III Wazy. Wprowadzono limit nakładu w ilości wyłącznie 19 egzemplarzy. My posiadamy jeden z nich z certyfikatem nr 9! Jest to jeden z pierwszych numerów emisji, a jak wiadomo – im niższy numer emisji, tym moneta zdobywa więcej na wartości.
Replika studukatówki Zygmunta III została wybita w najwyższej próbie złota (999,9), jej średnica wynosi aż 70 mm. Złota moneta z datą emisji 2012 r. waży 357 g. To więcej niż porządna kostka masła.
Spis Treści:
- Historia – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
- Awers – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
- Rewers – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
- Najważniejsze zalety monety – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
Historia – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
100 Dukatów Zygmunta III Wazy, to najdroższa polska moneta oraz jednocześnie złota moneta polska o najwyższym nominale. Ciekawostką może być fakt, że w 2018 roku oryginał monety został zlicytowany na aukcji w Nowym Jorku za ponad 2 000 000 ( 2 mln) dolarów!
Uważa się, że oryginałów istnieje kilkanaście, natomiast udało się potwierdzić istnienie 14 z nich. Sześć okazów 100 dukatowych monet znajduje się w muzeach, z czego dwie w Polsce, trzy na Węgrzech a jedna w Niemczech.
Początek bicia bydgoskiej studukatówki przypada na 1621 rok. Od tamtej pory, przez następne osiem lat, stanowiła największą złotą monetę w historii europejskiego mennictwa.
Co było przyczyną wybicia aż tak pokaźnej monety, która wówczas biła wszelkie rekordy? Większość źródeł jako przyczynę emisji tej największej polskiej monety, podaje chęć upamiętnienia spektakularnego zwycięstwa wojsk polskich nad niezmierzonymi siłami Imperium Osmańskiego pod Chocimiem w 1621 roku. Jednak z monografii, którą stworzył Dariusz Jasek, dowiadujemy się o innej możliwej przyczynie. Mianowicie Zygmunt III Waza był megalomanem, a więc wybicie tak okazałej monety miało na celu podkreślenie prestiżu Zygmunta III oraz zaspokoić jego megalomanię.
Awers – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
Na awersie najdroższej i najcenniejszej polskiej monety znajduje się popiersie samego Zygmunta III Wazy, który na szyi ma łańcuch Orderu Złotego Runa. Ten wybitny polski władca był kawalerem najstarszego orderu świata.
Dookoła złotej monety widnieje pierwsza część napisu: SIGISMVNDVS III D(ei) G(ratia) POLONIAE ET SVECIAE REX, którego kontynuację postanowiono umieścić na rewersie. Pierwsza część napisu brzmi: Zygmunt III z Bożej łaski król Polski i Szwecji.
Rewers – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
Rewers najcenniejszej polskiej złotej monety zdobi ukoronowana dziewięciopolowa tarcza herbowa: herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a na nim znajduje się wielki herb Szwecji: Trzy Korony i Lwy Folkungów. Folkungowie, to była dynastia panująca w Szwecji w latach 1250-1364.
Na rewersie znajduje się również druga część napisu, który widnieje na awersie: MAGNVS DVX LIT(h)VAN(iae) RUSS(iae) MAS(iae ) SAM(ogitae ) LIVON(iae) ETC, co oznacza: wielki książę litewski, ruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki itd.
Czytając napis od awersu do rewersu złotej monety polskiej, w całości brzmi on: Zygmunt III z Bożej łaski król Polski i Szwecji, wielki książę litewski, ruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki itd.
Kontynuując opis rewersu studukatówki Zygmunta III, na tarczy sercowej znajduje się herb rodziny, która wówczas panowała, czyli w tym przypadku jest to Snopek Wazów. Całość została otoczona łańcuchem Orderu Złotego Runa, który stanowił wyróżnienie nadawane w tym czasie przez hiszpański ród Habsburgów.
Najważniejsze zalety monety – 100 Dukatów Zygmunta III Wazy
Skąd w ogóle bierze się wartość tej monety? Poza najwyższą próbą złota z jakiej wybita została studukatówka (999,9) i jej masą, wartość 100 Dukatów Zygmunta III Wazy pochodzi również od jej niskiego nakładu.
Rozpiętość cenowa za replikę sięga od około 2500 zł do aż 110 000 złotych. Różnica ta wynika z kruszcu użytego do wybicia monety (srebro czy złoto), wagi, ilości nakładu oraz przede wszystkim od kolejności wybicia.
Od 2012 roku Mennica Polska postanowiła wybić łącznie 685 sztuk replik, z czego 222 repliki zostały wykonane w srebrze platerowanych 24-karatowym żółtym złotem. Jedna taka srebrna moneta jest o wadze 350 g. W złocie powstały 444 sztuki repliki 100 Dukatów Zygmunta III Wazy o wadze 8 gram oraz zaledwie 19 egzemplarzy złotych monet w próbie 999,9 o wadze 357 gram.
W przypadku tych ostatnich, każda z nich ma mieć swój numer wybicia, a co za tym idzie – im niższy numer, tym wartość złotej monety rośnie.
Tak więc poza tym, że 100 Dukatów Zygmunta III Wazy to idealny wybór dla inwestorów, przez swoją wysoką zawartość złota, to w dodatku niski nakład bicia sprawia, że jest ona niezwykle pożądana przez zapalonych kolekcjonerów złotych monet.