You are currently viewing Złote monety kolekcjonerskie czy bulionowe?

Złote monety kolekcjonerskie czy bulionowe?

  • Post author:
  • Post category:Wiedza

Dobrze ulokowana inwestycja stanowi stabilną i odporną na wydarzenia rynkowe formę zabezpieczenia kapitału. Mądrze przemyślana – chroni od pędzącej inflacji oraz nie podlega spadkowi wartości, który może być związany z szeregiem wydarzeń, jak chociażby obecnie szalejąca pandemia COVID-19.

Jak już wspominaliśmy w naszym poście na Facebooku (klik) inwestycja w monety cieszy się coraz to większą popularnością. Jednych przyciąga ich ciekawa historia, drudzy kierują się wyłącznie wartością, jaka kryje się w zawartości kruszcu w stopie. Niektórzy zbierają monety, by je kolekcjonować, inni jeszcze łączą to hobby z inwestycją w pewną i stabilną przyszłość.

Poszukując sposobów na ulokowanie oszczędności, inwestorzy w pewnym momencie trafią na temat związany z monetami inwestycyjnymi. Dla inwestora, który stawia swoje pierwsze kroki w świecie monet, ważnym jest by przede wszystkim poznać rozróżnienie pomiędzy monetami kolekcjonerskimi a monetami bulionowymi. Rozróżnienie to jest istotne, ponieważ w innym wypadku można przepłacić za kupioną monetę. Wiadomo, że początkujący, a nawet już wprawny inwestor może popełnić błąd. Jednak mając na uwadze Wasze dobro, postaramy się możliwie najdokładniej opisać różnice między tymi rodzajami monet.

W celu ułatwienia poszukiwania interesujących Cię wiadomości, skorzystaj z naszego spisu treści:

  1. Monety Kolekcjonerskie i bulionowe w dużym skrócie
  2. Monety bulionowe – rozwiązanie na oszczędzanie
  3. Zalety inwestycji w monety
  4. Numizmaty – inwestowanie i hobby
  5. Podsumowanie

Monety kolekcjonerskie i bulionowe w dużym skrócie

Monety kolekcjonerskie i monety bulionowe wykonywane są z metali szlachetnych, które służą przede wszystkim jako lokata kapitału. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi rodzajami jest fakt, że wartość monet bulionowych jest równowartością zawartych w nich kruszców, natomiast monety kolekcjonerskie wydawane są zazwyczaj ku pamięci ważnych osób lub wydarzeń, a ich cena opiera się na wartości kolekcjonerskiej.

Monety bulionowe – rozwiązanie na oszczędzanie

Monety bulionowe lub inaczej monety inwestycyjne, nie zawsze mają wybitą wartość nominalną. Czasem nominał znajdujący się na monecie, może być wyłącznie umowny. Tak jest w przypadku austriackiej złotej monety jednouncjowej 2000 Schilling. Nominał ten został wprowadzony wyłącznie w celu umożliwienia posługiwania się monetą, jako środkiem płatniczym. Oprócz nominału, na tej monecie wybita jest również masa oraz próba złota. Na większości monet bulionowych, wybijana jest wyłącznie druga z wcześniej wymienionych opcji.

Cena takich monet, zależy od ich masy oraz przede wszystkim aktualnej ceny metalu szlachetnego, z którego została wybita. Wybijane są one praktycznie z czystych kruszców, więc ich cechą charakterystyczną jest wysoka próba. Ponadto najczęściej „bulionówki” wybijane są masowo w odróżnieniu od monet kolekcjonerskich, przez co ich wzory są prostsze. Najważniejsze jednak jest to, że są to monety przeznaczone wyłącznie do celów inwestycyjnych. Sporadycznie, jak w przypadku 2000 Schillingów, są wprowadzane w obieg, jako prawny środek płatniczy.

Zalety inwestycji w monety

Atrakcyjność inwestycji w monety, wynika zwłaszcza z faktu ich poręczności. Transport takich oszczędności nie przysparza większych problemów, składowanie również nie należy do wymagających. Dodatkowo niezwykle szybko można takie monety wymienić na walutę. Więc zainwestowany pieniądz, jest łatwy w odzyskaniu. Taki sposób lokowania kapitału jest też bezpieczny, ponieważ monety bite są przez oficjalne mennice narodowe, są zabezpieczone i posiadają certyfikaty.

Numizmaty – inwestowanie i hobby

Do kategorii numizmatów zaliczamy monety i medale, których wartość jest kolekcjonerska. Inwestowanie w tego rodzaju monety sprawia ogromną radość, jest niezwykle satysfakcjonujące, ale wymaga przede wszystkim dużej wiedzy. Monety kolekcjonerskie niosą za sobą historię, pozwalają ją odkrywać, uwieczniają ważne postacie i wydarzenia historyczne, nierzadko stanowią miniaturowe dzieła sztuki. Tworzą kolekcje, pozwalają budować relacje z innymi pasjonatami numizmatyki oraz prezentować swoje zbiory.

Niemniej jednak jest to dość wymagająca forma inwestycji. Od inwestora wymaga czujności, dążenia do pogłębiania wiedzy oraz stałego monitorowania trendów i sytuacji na rynku.

Choć numizmaty mają określoną wartość nominalną, to na ich wartość również wpływa ilość zawartego kruszcu. Ponadto cenę determinują trendy rynkowe oraz ilość wyprodukowanych sztuk. Z zasady i z logiki wynika – im rzadsza moneta, tym wyższa jej wartość. W tym przypadku, wartość zawartego kruszcu w monecie schodzi już na drugi plan.

Podsumowanie

Inwestycja w monety kolekcjonerskie, jak również bulionowe może sprawić inwestującemu sporo radości oraz sporo kłopotów. Jest to dość wymagająca forma inwestycji, która bardziej niż inne wymaga stałej czujności, poszerzania swojej wiedzy i poszukiwania informacji w celu śledzenia trendów rynkowych. Niewątpliwie ogromną zaletą inwestycji w złote monety jest nieprzewidywalność możliwości zysków. Złota moneta z dnia na dzień może zyskać ogromną wartość, a my możemy dzięki temu zdobyć fortunę w zamian za odrobinę cierpliwości i refleksu. Więc jeśli się jeszcze zastanawiacie, to zapraszamy do naszych kantorów Twój Kantor, gdzie wykwalifikowana kadra pracowników odpowie na wszelkie wątpliwości dotyczące planowanej inwestycji. Nasze kantory sieci Twój Kantor znajdują się w kilku miastach małopolski: Stary Sącz, Nowy Targ, Piwniczna Zdrój, Myślenice, Tarnów oraz Leluchów. Zapraszamy!