You are currently viewing Stare funty 20 i 50 – wycofanie z obiegu

Stare funty 20 i 50 – wycofanie z obiegu

Zostało już niewiele czasu na wymianę funtów szterlingów, które niebawem zostaną wycofane z obiegu. Stare – papierowe – „20” i „50” stracą swoją ważność, jako prawny środek płatniczy za już niespełna dwa miesiące.

Jeśli przegapimy termin wymiany starych funtów brytyjskich, to ich wymiana oczywiście nie będzie nie możliwa, natomiast niewątpliwie wymiana starych funtów będzie nieopłacalna a w dodatku mało wygodna.

Status prawnego środka płatniczego stare funty brytyjskie stracą 30 września 2022 roku. Papierowe banknoty o nominałach 20 i 50 funtów brytyjskich będą aktualne wyłącznie w formie polimerowej.

Stare funty – 20 – trafiły do obiegu w obecnie znanej formie w 2007 roku, a od zeszłego roku w obiegu obecnie dominuje już wyłącznie nowa dwudziestofuntówka, którą zdobi wizerunek malarza – Williama Turnera.

Papierowe 50 funtów w obecnej szacie graficznej, zostało wydane 10 lat temu. Nowy banknot o wartości nominalnej 50 funtów, został ozdobiony wizerunkiem Alana Turinga. Każdy jednak banknot brytyjski, przede wszystkim na awersie ma uwieczniony wizerunek Królowej Elżbiety.

Jednak powodem zmiany nie jest wyłącznie chęć wymiany szaty graficznej banknotu. Najważniejszym elementem zmian starych funtów, jest ich wymiana z formy papierowej na nowe funty wykonane z polimeru. Banknoty, które zostały wykonane z polimeru mają znacznie większą trwałość oraz zdecydowanie wyższy poziom zabezpieczenia przed fałszerstwami.

Wycofane z obiegu funty brytyjskie będzie można wymienić w kantorze, choć zapewne po nieco mniej korzystnym kursie. Oczywiście wymianę starych funtów brytyjskich zapewnia także brytyjski bank oraz prawdopodobnie brytyjska poczta.