Złoto na prezent? Podarować sztabkę czy monetę?

Złoto na prezent? Podarować sztabkę czy monetę?

Chyba nie ma wśród nas osób, które nie znałyby wartości złota. Złoto to przede wszystkim jeden z najbardziej rozpoznawalnych kruszców na świecie. Przez lata, jak i również obecnie, złoto dla wielu stanowi wyznacznik bogactwa, statusu materialnego oraz luksusu. Dziś złoto, poza walorami estetycznymi i prestiżem, jest także jedną z najstabilniejszych inwestycji.

Spis Treści

 1. Czym jest złoto?
 2. Próby złota
 3. Sztabki złota i akredytacja LBMA – co oznacza?
 4. Złote monety bulionowe i kolekcjonerskie.
 5. Dlaczego złoto to idealny pomysł na prezent?

Czym jest złoto?

Złoto jest metalem szlachetnym, który spośród wszystkich metali jest najbardziej plastycznym kruszcem. Znaczy to tyle, że niezwykle podatne na obróbkę, ponieważ jest bardzo miękkie (3 w skali Mosha). Niewątpliwie ogromnym atutem złota jest jego niepowtarzalny blask oraz masa. Czy wiesz, że litr złota waży prawie 20 kilogramów?

Złoto w czystej postaci ma barwę jasnożółtą, posiada wyraźny połysk oraz jest odporne na utlenianie w różnych warunkach. Ponadto złoto jest materiał odpornym na działanie kwasów. Wspominaliśmy o wysokiej plastyczności złota. Warto zobrazować ten kowalny potencjał złota. Czyste złoto o masie wyłącznie 1 g (grama) może zostać rozbite na płytkę, której powierzchnia wynosi aż jeden metr kwadratowy!

Próby złota

Próba złota, to nic innego, jak określenie ile czystego złota znajduje się w danym stopie. Próba złota określana jest w promilach, a znaczy to tyle, że jeśli dany stop zawiera 58,5% złota, to próba wynosi 585. W złotnictwie złoto miesza się z innymi metalami, by nadać mu większą twardość, złote monety kolekcjonerskie również nie zawsze wykonane są z czystego złota i mogą zawierać domieszki innych metali, z kolei o złocie inwestycyjnym mówi wówczas, gdy stop zawiera co najmniej 96% czystego złota. Próby złota zostały wystandaryzowane i określone w następujący sposób:

 • 999 = 99% złota
 • 960 = 96% złota
 • 750 = 75% złota
 • 585 = 58,5% złota
 • 500 = 50% złota
 • 375 = 37,5% złota
 • 333 = 33,3% złota

Sztabki złota i akredytacja LBMA – co oznacza?

Zapewne jeśli myślisz o sztabce złota, to w głowie tworzy Ci się obraz wielkiej sztabki rodem z filmów, gdzie otwiera się potężny skarbiec bankowy skrywający ogromne – 400-uncjowe sztaby złota (ok. 12 kg). Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę oferty dealerów złota zdecydowanie odbiegają od tych filmowych gabarytów.

W punktach skupu i sprzedaży złota można spotkać sztabki złota, które zaczynają się już od 1 grama. Są to najmniejsze złote sztabki lokacyjnie jakie również oferujemy w Twój Kantor. Szeroka gama możliwości inwestycji w złoto, pozwala każdemu, nawet „szaremu Kolwaskiemu”, na alokację swoich oszczędności w złocie. Tylko Ty decydujesz, jaką sztabkę złota chcesz kupić.

Warto jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na mennicę, z której pochodzi sztabka oraz moneta bulionowa. Należy bowiem wybierać tyle te, które zostały wyprodukowane przez mennice z ogólnoświatową renomą. Gwarancję najwyższej jakości zapewniają te sztabki złota i monety bulionowe, które zostały wytworzone przez rafinerie posiadające akredytację LBMA.

LBMA to Londyńska Giełda Złota, która odgrywa niezwykle istotną rolę na rynku złota. Zajmuje się ona między innymi przyznawaniem akredytacji producentom złota. Do LBMA dostają się jedynie te stowarzyszenia, które spełniają wiele restrykcyjnych zasad. Dzięki temu do LBMA przynależą wyłącznie mennice cieszące się szacunkiem oraz zaufaniem. To LBMA kontroluje i wyznacza standardy jakości produktów dopuszczanych na Londyński Rynek Kruszców, a inwestorzy, którzy wybierają produkty z akredytacją LBMA mogą czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Choć nie jest to jedyne stowarzyszenie mające prawo do wydawania akredytacji, to właśnie LBMA cieszy się zdecydowanie największym autorytetem i szacunkiem. Wybierając złoto inwestycyjne opatrzone akredytacją LBMA inwestorzy są świadomi, że pozyskują surowiec z elitarnego grona największych producentów złota, a co za tym idzie rozpoznawalność na całym świecie istotnie wpływa na wiarygodność producenta, co także przyciąga inwestorów, gdyż upłynnienie złota inwestycyjnego z akredytacją LBMA nie wymaga od nas żadnego wysiłku.

Złote monety bulionowe i kolekcjonerskie

Złote monety kolekcjonerskie i złote monety bulionowe wykonywane są z metali szlachetnych, które służą przede wszystkim jako lokata kapitału. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi rodzajami jest fakt, że wartość monet bulionowych jest równowartością zawartych w nich kruszców, natomiast monety kolekcjonerskie wydawane są zazwyczaj ku pamięci ważnych osób lub wydarzeń, a ich cena opiera się na wartości kolekcjonerskiej (najważniejszym czynnikiem wpływającym na wartość monety kolekcjonerskiej jest panujący trend).

Dlaczego złoto to idealny pomysł na prezent?

Złoto wręczane na prezent wywiera niezrównane wrażenie, wywołuje niesamowite emocje oraz zapada w pamięć na bardzo długo. Podarowanie komuś sztabki złota lub złotej monety w prezencie poza walorem wartości niesie za sobą także swego rodzaju symbolikę. Złoto to prestiż, złoto to bogactwo, trwałość i jedyny w swoim rodzaju dar. Darując komuś złoto, w elegancki sposób darujemy drugiej osobie pieniądze, a dar ten staje się dziedzictwem, które trwa na wieki i może być przekazywane między pokoleniami, jako wyjątkowa pamiątka rodzinna. Złoto jako prezent ma charakter uniwersalny, ponadczasowy, który nie straci na swojej wartości. Sztabki złota od wieków kojarzą się z bogactwem stanowiąc niejako synonim , majątku. Chcąc sprawić komuś szczęście i niezapomniane chwile, warto podarować sztabkę złota lub złotą monetę.