Monety kolekcjonerskie czy bulionowe?

Dobrze ulokowana inwestycja stanowi stabilną i odporną na wydarzenia rynkowe formę zabezpieczenia kapitału. Mądrze przemyślana – chroni od pędzącej inflacji oraz nie podlega spadkowi wartości, który może być związany z szeregiem wydarzeń, jak chociażby obecnie szalejąca pandemia COVID-19.

Jak już wspominaliśmy w naszym poście na Facebooku, inwestycja w monety cieszy się coraz to większą popularnością. Jednych przyciąga ich ciekawa historia, drudzy kierują się wyłącznie wartością, jaka kryje się w zawartości kruszcu w stopie. Niektórzy zbierają monety, by je kolekcjonować, inni jeszcze łączą to hobby z inwestycją w pewną i stabilną przyszłość.

Poszukując sposobów na ulokowanie oszczędności, inwestorzy w pewnym momencie trafią na temat związany z monetami inwestycyjnymi. Dla inwestora, który stawia swoje pierwsze kroki w świecie monet, ważnym jest by przede wszystkim poznać rozróżnienie pomiędzy monetami kolekcjonerskimi a monetami bulionowymi. Rozróżnienie to jest istotne, ponieważ w innym wypadku można przepłacić za kupioną monetę. Wiadomo, że początkujący, a nawet już wprawny inwestor może popełnić błąd. Jednak mając na uwadze Wasze dobro, postaramy się możliwie najdokładniej opisać różnice między tymi rodzajami monet.

Monety kolekcjonerskie i bulionowe w dużym skrócie

Monety kolekcjonerskie i monety bulionowe wykonywane są z metali szlachetnych, które służą przede wszystkim jako lokata kapitału. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi rodzajami jest fakt, że wartość monet bulionowych jest równowartością zawartych w nich kruszców, natomiast monety kolekcjonerskie wydawane są zazwyczaj ku pamięci ważnych osób lub wydarzeń, a ich cena opiera się na wartości kolekcjonerskiej.

Monety bulionowe – rozwiązanie na oszczędzanie

Monety bulionowe lub inaczej monety inwestycyjne, nie zawsze mają wybitą wartość nominalną. Czasem nominał znajdujący się na monecie, może być wyłącznie umowny. Tak jest w przypadku austriackiej złotej monety jednouncjowej 2000 Schilling. Nominał ten został wprowadzony wyłącznie w celu umożliwienia posługiwania się monetą, jako środkiem płatniczym. Oprócz nominału, na tej monecie wybita jest również masa oraz próba złota. Na większości monet bulionowych, wybijana jest wyłącznie druga z wcześniej wymienionych opcji.

Cena takich monet, zależy od ich masy oraz przede wszystkim aktualnej ceny metalu szlachetnego, z którego została wybita. Wybijane są one praktycznie z czystych kruszców, więc ich cechą charakterystyczną jest wysoka próba. Ponadto najczęściej „bulionówki” wybijane są masowo w odróżnieniu od monet kolekcjonerskich, przez co ich wzory są prostsze. Najważniejsze jednak jest to, że są to monety przeznaczone wyłącznie do celów inwestycyjnych. Sporadycznie, jak w przypadku 2000 Schillingów, są wprowadzane w obieg, jako prawny środek płatniczy. Atrakcyjność inwestycji w monety, wynika zwłaszcza z faktu ich poręczności. Transport takich oszczędności nie przysparza większych problemów, składowanie również nie należy do wymagających. Dodatkowo niezwykle szybko można takie monety wymienić na walutę. Więc zainwestowany pieniądz, jest łatwy w odzyskaniu. Taki sposób lokowania kapitału jest też bezpieczny, ponieważ monety bite są przez oficjalne mennice narodowe, są zabezpieczone i posiadają certyfikaty.

Numizmaty – inwestowanie i hobby

Do kategorii numizmatów zaliczamy monety i medale, których wartość jest kolekcjonerska. Inwestowanie w tego rodzaju monety sprawia ogromną radość, jest niezwykle satysfakcjonujące, ale wymaga przede wszystkim dużej wiedzy. Monety kolekcjonerskie niosą za sobą historię, pozwalają ją odkrywać, uwieczniają ważne postacie i wydarzenia historyczne, nierzadko stanowią miniaturowe dzieła sztuki. Tworzą kolekcje, pozwalają budować relacje z innymi pasjonatami numizmatyki oraz prezentować swoje zbiory.

Niemniej jednak jest dość wymagająca. Od inwestora wymaga czujności, dążenia do pogłębiania wiedzy oraz stałego monitorowania trendów i sytuacji na rynku.

Choć numizmaty mają określoną wartość nominalną, to na ich wartość również wpływa ilość zawartego kruszcu. Ponadto cenę determinują trendy rynkowe oraz ilość wyprodukowanych sztuk. Z zasady i z logiki wynika – im rzadsza moneta, tym wyższa jej wartość. W tym przypadku, wartość zawartego kruszcu w monecie schodzi już na drugi plan.

Przed początkującym kolekcjonerem stoi sporo wyzwań i mnóstwo informacji, które pozwalają na zweryfikowanie wartości posiadanej monety lub tej, którą chce dopiero nabyć. By dokonywać udanych transakcji, trzeba poznać rodzaje stempla, wzbogacić swoją wiedzę o surowce, które wykorzystuje się do produkcji numizmatów, zapoznać się z listą wiodących mennic. Ponadto istotnymi czynnikami wpływającymi na wartość numizmatów są jego walory artystyczne, rok emisji, wielkość nakładu w jakim został wyprodukowany, a także popyt jakim cieszą się poszczególne serie.

Jak widać istotnych kwestii, jest naprawdę dużo, tworzenie kolekcji składającej się z numizmatów jest wymagające, ale przede wszystkim niezwykle satysfakcjonujące.

Co jeszcze warto wiedzieć o monetach?

Monety bulionowe wybijane są każdego roku. Natomiast taka moneta również może stać się monetą kolekcjonerską. Zazwyczaj dzieje się to wówczas, gdy mennica zaprzestaje produkcji danej monety lub nabierze ona historycznego znaczenia.

Monety kolekcjonerskie nie są wydawane cyklicznie, stąd też są dość rzadkie, a ich wartość jest dość wysoka. Miano, numizmaty kolekcjonerskie uzyskują głównie z uwagi na wydarzenia historyczne, wyjątkową cechę lub ich sposób bicia był w jakiś sposób nadzwyczajny. Nie bez powodu mówi się, że czasem są to miniaturowe dzieła sztuki.

Inwestowanie w monety, czy numizmaty?

Numizmaty mogą być naprawdę trafną inwestycją. Co prawda podstawowa wartość kruszcu będzie w przybliżeniu stała, ale numizmaty posiadają pewną, dodatkową wartość, która wpływa na podstawowy przelicznik. Historia pokazała już nie raz, że ceny metali szlachetnych nie są stałe i w pewnym momencie, po dość sporych skokach wartości na skutek zmian rynkowych, wracały do pewnego poziomu. Natomiast wartość monet kolekcjonerskich uzależniona jest od innych czynników zewnętrznych, takich jak np. popyt, zainteresowanie, czy „udział” w aukcjach.

Zdarzają się również takie sytuacje, że monety kolekcjonerskie mogą przynieść zysk liczony nawet w milionach.

Niemniej jednak warto mieć na uwadze fakt, że bez względu na to jaką monetę wybierzemy jako sposób inwestycji, to nie ma gwarancji, że będzie przynosiła ona wyłącznie zysk. Tutaj nieznaczną przewagę mają monety bulionowe, które zawsze bite są z kruszców o wysokich próbach. Choć również w ich przypadku nie ma pewności, co do zysku, to po pierwsze z łatwością w każdej chwili można sprzedać taką monetę, po drugie straty mogą być nieznaczne, a kapitał mimo wszystko zabezpieczony, gdyż jak już wspominaliśmy powyżej – są odporne na galopującą inflację. Monety kolekcjonerskie nie zawsze wykonywane są z kruszców, które mają wysokie próby. W takim wypadku możemy stracić nieco więcej, gdyż mieszanki metali szlachetnych, mogą istotnie wpłynąć na obniżenie jej wartości.

Podsumowanie

Inwestując w monety, czy to bulionowe czy kolekcjonerskie, należy zawsze pamiętać, że nie ma gwarancji zysku. Ponadto monety kolekcjonerskie są bardziej podatne na zmiany trendów rynkowych, zwłaszcza, że każda moneta jest inna. Rynek monet bulionowych jest zdecydowanie bardziej płynny, łatwiej można taką monetę spieniężyć, w przypadku monet kolekcjonerskich, trudniej znaleźć kupca lub sprzedawcę.

Inwestując w rzadką monetę, należy zapoznać się z jej dzisiejsza wartością oraz nauczyć się prognozować zmiany wartości w przyszłości. Pomocne przy takich prognozach mogą okazać się czasopisma numizmatyczne. Niewątpliwie jest to zdecydowanie bardziej wymagająca forma inwestycji i należy zdawać sobie sprawę, że wymaga naprawdę dużej wiedzy. Więc jeśli zależy nam wyłącznie na inwestycji, to bezpieczniej jest zakupić monetę bulionową.

W każdym razie inwestycja w metale szlachetne jest doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy swoich oszczędności nie chcą lokować w banku. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy wartość pieniądza drastycznie maleje przez coraz to częstsze dodrukowywanie pieniędzy bez pokrycia, przez rządy wielu krajów świata. W takim wypadku wartość ta, może ulec gwałtownej zmianie.

Ponadto w odróżnieniu od walut, zasoby metali szlachetnych, w tym przede wszystkim złota, są znacznie ograniczone. Tak więc inwestycja w monety, pozwala ochronić nagromadzony kapitał przed katastroficznymi skutkami inflacji. Taki sposób alokacji oszczędności, to z pewnością doskonały sposób na dywersyfikację naszego portfela.

Dodaj komentarz