You are currently viewing Inwestycja w złoto – jak inwestować mądrze?

Inwestycja w złoto – jak inwestować mądrze?

  • Post author:
  • Post category:Wiedza

Niniejszy post ma charakter informacyjny z danymi na kwiecień 2021 roku. Jeśli szukasz konkretnych informacji i nie chcesz czytać całego tekstu w poszukiwaniu dwóch, interesujących Cię zdań w morzu słów – skorzystaj z naszego spisu treści. Ułatwi on dotarcie do najważniejszych informacji. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w inwestycje.

  1. Złoto – inwestycja czy lokata?
  2. Czym jest inwestycja?
  3. Czy złoto to jedyna inwestycja? W co inwestować?
  4. Sztabki czy monety?
  5. Złoto czy srebro?
  6. Dlaczego warto inwestować w złoto i pozostałe kruszce inwestycyjne?
  7. Kiedy inwestować w złoto?
  8. Gdzie i jak kupować złoto?
  9. Podsumowanie

Złoto – inwestycja czy lokata?

Pierwiastek ten w swoim dorobku historycznym ma zapisane ładne kilka tysięcy lat. Przez cały ten okres udowadniał swoją wartość, nie tylko jako cenny surowiec do wyrobów jubilerskich, ale także jako zabezpieczenie, a nawet sposób zarabiania pieniędzy.

By móc odpowiedzieć na pytanie, czy złoto jest środkiem do inwestycji, a może jednak wyłącznie lokaty musimy przyjrzeć się dokładniej definicji inwestycji.

Czym jest inwestycja?

Odpowiedź na to pytanie w cale nie jest taka oczywista. Zazwyczaj spotykając się z hasłem „inwestycja” kojarzy się nam ono wyłącznie ze sposobem zarabiania pieniędzy, a więc powiększania kapitału majątkowego. Natomiast definicja inwestycji zawarta w Encyklopedii PWN podkreśla, że inwestycja ma na celu „stworzenie lub zwiększanie środków trwałych, które przyczyniają się do wytworzenia dla przyszłego spożycia strumienia dóbr i usług.”

Tak więc analizując tę definicję możemy stwierdzić, że inwestycja to nie tylko sposób na zarobek, ale także sposób tworzenia trwałych lokat przyszłościowych, które przy okazji mogą znacznie zaowocować.

Poniekąd jest to również alokacja środków finansowych, stwarzająca poczucie bezpieczeństwa i  stabilizacji finansowej. Dlaczego?

Najczęściej przytaczanym przykładem i naszym zdaniem najbardziej trafnym, jest cena zakupu samochodu w 1930 roku i obecnie. W pierwszej połowie XX wieku, dobry samochód kosztował 25 uncji złota. Dziś również za taką samą ilość złota można zakupić porządne, nowe auto. Różnica jednak wynika z tego, że w 1930 ta ilość złota kosztowała 300$ – dziś? Kosztuje już prawie 50 000$.

Spoglądając na złoto poprzez pryzmat tej definicji możemy więc śmiało stwierdzić, że skierowanie swoich środków finansowych i ulokowanie ich w złocie, stanowi nie tylko drogę do osiągnięcia powiększenia swojego majątku, ale przede wszystkim jest doskonałą metodą na takie ulokowanie oszczędności, by zabezpieczyć się przed drastycznymi skutkami kryzysu gospodarczego, który – jak już historia nie raz pokazywała – bardzo często wiąże się ze zjawiskiem inflacji, czy nawet hiperinflacji.  

Czy złoto to jedyna inwestycja? W co inwestować?

Jedną z najpopularniejszych metod inwestycji, jest lokowanie majątku w złocie. Jednak czy jest to jedyny słuszny wybór? Inwestować można również w srebro, monety bulionowe ze złota oraz monety bulionowe ze srebra, ziemie, nieruchomości – a to tylko namiastka pomysłów. Podczas wyboru inwestycji powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, w jakim stopniu dany „produkt” jest zbywalny.

Inwestowanie w ziemie czy lokowanie swoich pieniędzy w nieruchomościach, to dość popularna metoda, która nierzadko przynosi zyski. Jednak w dobie kryzysu gospodarczego lub nagłej potrzeby spieniężenia swojego majątku, pozbywanie się nieruchomości zdecydowanie odbije się na cenie. Złoto, zwłaszcza sztabki złota z certyfikatem LBMA, czy monety bulionowe, można sprzedać od ręki na całym świecie, w każdym banku, każdym miejscu zajmującym się sprzedażą złota. Ważnym aspektem w takiej odsprzedaży jest fakt, że nie tracimy, mimo szybkiego spieniężenia zakupionego kruszcu.

Sztabki czy monety?

Wybór pomiędzy jednym a drugim, w zasadzie uzależniony jest od gustu inwestora. Sztabki, jak i  monety wykonywane są ze złota/srebra. Różnica jest jednak taka, że produkcja sztabki złota jest tańsza, co z kolei może wpływać na cenę. Mając na uwadze, że kierujemy się inwestycją sensu stricte, to warto pamiętać, że sednem inwestycji jest nabycie jak największej ilości kruszcu za konkretną kwotę.

Niewielkim jednak minusem takiej sztabki jest konieczność dbania o opakowanie. Pod tym względem monety są po prostu łatwiejsze w przechowywaniu. Niemniej sztabki obecnie pakowane są niezwykle starannie, tak więc trzeba się naprawdę bardzo postarać, by uszkodzić takie opakowanie.

Złoto czy srebro?

Choć sztabki srebra i srebrne monety są zdecydowanie tańsze od tych wykonywanych ze złota, to należy pamiętać, że oba kruszce są odporne na spadki wartości, na które niezwykle wrażliwy jest pieniądz papierowy.

Dlaczego warto inwestować w złoto i pozostałe kruszce inwestycyjne?

Kruszce w postaci sztabek zwolnione są z podatku VAT, co powoduje, że można traktować je jako walutę, a nie jako surowiec. Jest to główna zaleta, która zachęca do lokowania swojego kapitału właśnie w złoto czy srebro. Zwłaszcza w czasach niepewności na rynkach finansowych.

Istotnie na wartość kruszców, wpływa fakt, że nie można ich dodrukować – jak to jest w przypadku pieniędzy. Zasoby tych metali są ograniczone, a koszty eksploatacji wciąż rosną.

Inwestycja w złoto, stanowi rozsądną formę lokowania kapitału, ponieważ zyskuje ono na inflacji, jest odporne na zawirowania w gospodarce oraz na wpływy jakie mogą wywierać ewentualne konflikty zbrojne. Zachowuje ono swoją wartość bez względu na czas i niepewność jaką niosą za sobą skutki działań geopolitycznych. To samo dotyczy się srebra, a wszystkie te cechy sprawiają, że inwestycja w  złoto czy srebro stanowi najlepsze rozwiązanie, szczególnie w czasach niepewności.

Kiedy inwestować w złoto?

Nie ma konkretnego momentu, kiedy najlepiej będzie zakupić sztabkę złota. Natomiast złoto „uwielbia” rosnącą i wysoką inflację. Wówczas zauważa się wzrosty cen. Podobnie sytuacja wygląda w  czasach niepewności społecznej i obaw o kondycję systemu finansowego oraz w czasie gospodarczej recesji. Złoto wówczas cieszy się ogromnym popytem jako „bezpieczna waluta”, a wiadomo – jak jest popyt, to i ceny windują.

Zauważa się również zależność odwrotnie proporcjonalną złota z dolarem amerykańskim. Oznacza to, że często złoto zyskuje w momencie, kiedy dolar zaczyna tracić na wartości.

Reasumując najlepszym okresem do inwestycji w złoto wydaje się być moment rosnącej inflacji zakończonej recesją. Jak już jednak wspominaliśmy powyżej – inwestycje w złoto nie muszą polegać wyłącznie na zarobku. Za pomocą złota zabezpiecza się swój „portfel” na przyszłość, ponieważ inwestycja w złoto, to przede wszystkim inwestycja długoterminowa.

Gdzie i jak kupować złoto?

Najważniejsze przy zakupie złota inwestycyjnego w cale nie jest ilość kupowanego kruszcu, ale przede wszystkim jego jakość. Wiadomo – złoto 24 karat jest równe jakościowo innemu produktowi o tej samej ilości karat. Natomiast należy pamiętać przede wszystkim, że ze złotem inwestycyjnym mamy do czynienia, wówczas gdy sztabki złota zawierają minimum 95% czystego złota, a monety bulionowe minimum 90%.

Złoto to złoto, jednak by zaoszczędzić sobie czasu i niekiedy kosztów związanych z udowodnieniem autentyczności posiadanego kruszcu, warto zwracać uwagę na zakup sztabki z certyfikatem.  Zakup sztabki na popularnym serwisie sprzedażowym nie należy do najlepszych pomysłów, zwykły komis? Też  raczej odradzamy. Inwestycja w złoto powinna opierać się przede wszystkim o wybór miejsc godnych zaufania (bank, kantor, mennice) oraz należy skupiać się na wyborze sztabki od autoryzowanych dealerów lub producentów z historią. Do najpopularniejszych spośród producentów złota należą: Heraeus, Valcambi, Perth Mint, Umicore, Degussa, Pamp.

Kupując sztabki oznaczone logiem danych producentów zyskujemy przede wszystkim gwarancję, że  odsprzedamy je w każdym możliwym zakątku świata. Producenci ci są opatrzeni akredytacją London Bullion market Association (LBMA).

Podsumowanie

Inwestycja w kruszce takie jak złoto, czy srebro stanowi idealną opcję na alokację swojego kapitału, tym samym zabezpieczając go przed destrukcyjnymi wpływami sytuacji politycznych, zbrojnych, kryzysów finansowych oraz wielu sytuacji, które powodują utratę wartości pieniądza.

Należy jednak pamiętać, że inwestycja, to nie tylko środek do celu jakim jest zysk, ale także środek do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego budując tym samym solidny portfel inwestycyjny. Co prawda inwestycja w złoto nie jest inwestycją krótkoterminową, natomiast zakup kruszców niemalże natychmiast tworzy kapitał o konkretnej wartości. Nie trzeba się obawiać, że w ten sposób ulokowane 10 000 zł za chwilę będzie warte 10 zł. Wartość takiego kapitału rośnie wprost proporcjonalnie, do zmian gospodarczych.