Inwestowanie w waluty – kompendium dla początkujących

Poprzedni artykuł w całości został poświęcony inwestowaniu w kruszce jako formę bezpiecznej lokacji kapitału. Tym razem pragniemy przedstawić dość prosty sposób na pomnażanie swoich oszczędności.

Sposób ten jest przede wszystkim dla osób cierpliwych oraz lubiących adrenalinę, ponieważ wiąże się również z ryzykiem straty. Zarabianie na walutach, jako forma pomnażania swojego kapitału w Polsce nie jest dość powszechnie stosowana, a wystarczy poświęcić chwilę, by zagłębić się w temat i uwierzyć, że warto. Początki zawsze są trudne, a każda inwestycja oprócz szczęścia, wymaga także wiedzy i doświadczenia. Od czego więc zacząć?

Pierwsze kroki inwestycji w walutę

Zarabianie na walutach jest świetnym pomysłem na inwestycję i pomnażanie kapitału majątkowego. Niemniej jednak metoda ta wymaga trochę poświęcenia, zdobywania wiedzy, cierpliwości oraz dość często stalowych nerwów. Należy pamiętać, że choć inwestowanie w waluty jest bardziej ryzykowne niż ulokowanie środków w bankach, ale za jego pomocą można znacznie więcej zyskać. Co zrobić by zacząć inwestować?

  1. Posiadanie waluty – w posiadanie obcej waluty wchodzimy zakupując ją lub bardzo często zyskujemy ją pracując za granicą. Już wtedy dość często pojawia się w naszej głowie pytanie: po jakim kursie sprzedać zarobione pieniądze, by jak najwięcej zyskać? To pierwszy etap podejmowania się inwestycji w waluty obce.
  2. Orientacja na rynku finansowym – analizując strony internetowe oferujące nam kursy walut na żywo, możemy zorientować się w jaką walutę najlepiej zainwestować.
  3. Obserwacja – należy być czujnym każdego dnia, gdyż ceny walut potrafią się radykalnie zmieniać. W tym celu również przydatne będą tabele kursów przedstawiane na żywo.

W jaki sposób inwestować w walutę?

Rozważając inwestowanie w walutę, powinniśmy najpierw rozeznać się, gdzie możemy to robić. Najbardziej popularną formą jest po prostu wyjście do punktu kantorowego, jednak można dokonywać takich transakcji również w formie online. Warto sprawdzić, czy ulubiony kantor ma w swojej ofercie wymianę walut poprzez np. przelew bankowy. W obecnych czasach jest to szybka i bezpieczna przede wszystkim forma wymiany walut.

Na stronach kantorów umożliwiających wymianę w formie przelewu, możemy na bieżąco monitorować aktualne kursy, po to by móc zareagować w odpowiednim momencie. Ponadto taka forma wymiany pieniędzy pozwala nam nabyć doświadczenia, które potem zaowocuje nam przy poważniejszych inwestycjach.

Niewątpliwie ogromną zaletą tego typu inwestycji, jest możliwość startu od najniższego kapitału operacyjnego. Wszystko już zależy od nas samych, czy na inwestycję przeznaczymy 100, 1000 a może nawet 10 000 złotych. Oczywiście jest to zależność proporcjonalna, ponieważ im więcej zainwestujemy, tym więcej możemy zyskać. Istnieje też ryzyko większych strat.

Na jaką walutę wymienić złotówki?

Główne waluty świata, to przede wszystkim te z najbardziej rozpoznawalnymi symbolami: dolar amerykański, euro, frank szwajcarski oraz funt brytyjski. Jednak pojawia się pytanie, w które z nich najlepiej inwestować?

Aktualnie nie ma najlepszego i najbardziej korzystnego rozwiązania w tej kwestii. Rozważając, jaką walutę zakupić, by zacząć z nią swoją przygodę inwestycyjną, warto zwrócić uwagę na funkcjonowanie gospodarki, podatność na kryzysy, metody radzenia sobie w różnych, znaczących sytuacjach geopolitycznych.

Zazwyczaj pierwszym wyborem początkujących jest dolar amerykański. W ostatnich latach waluta ta utrzymywała się na przyzwoitym poziomie, a w okresie od marca do końca maja 2020 kurs oscylował w granicach powyżej 4zł. Obecnie dolar stracił na wartości i notuje się jego niewielką tendencję spadkową (w momencie tworzenia artykułu cena około 3,70 – 3,75), choć cena waluty tej powoli wzrasta. Niepodważalną zaletą dolara amerykańskiego jest fakt jego ogromnej dominacji na rynku światowym oraz w dłuższej perspektywie czasu jest stosunkowo stabilny.

Kolejną godną rozważenia walutą do inwestycji jest euro. Obecnie zauważalne są stopniowe wzrosty z niewielkimi odchyleniami w dół.  W kategorii walut bezpiecznych do inwestycji znajduje się również frank szwajcarski. Choć nie należy spodziewać się po nim ogromnego umocnienia w stosunku do złotego, to warto rozważyć zakup tej waluty. Obecnie przyglądając się cenom funta brytyjskiego warto inwestycję w tą walutę trochę odłożyć w czasie. Funt w stosunku do kwietnia i maja 2020 obecnie zalicza spory spadek, a prognozy przyszłościowe przewidują jedynie minimalne wzrosty.

Inwestycja w waluty egzotyczne i drugorzędne

Mianem walut drugorzędnych określa się potocznie mniej popularne waluty, takie jak np. korony norweskie, dolary australijskie czy dolary kanadyjskie. One również mogą stanowić podstawę do pomnażania kapitału. Jak już zostało wspomniane powyżej, należy najpierw przyjrzeć się funkcjonowaniu gospodarki i tym samym w przypadku koron norweskich, do czynienia mamy z wyjątkowo stabilnym i płynnym systemem walutowym, chociażby ze względu na fakt sprzedaży ropy naftowej. Uważa się, że dolar hongkoński oraz korona szwedzka, również stanowią dobry wybór pod inwestycję.

Do walut egzotycznych zalicza się m.in. randy południowoafrykańskie, czy też baty tajlandzkie. Inwestycja w te waluty stanowi pewną alternatywę dla standardowych par walutowych.

Dla początkujących inwestorów zarabianie na walutach drugorzędnych i egzotycznych nie jest jednak polecane. Państwa, które są dość niestabilne politycznie mogą mieć bezpośredni wpływ na wahania waluty w danym obszarze. Ponadto w przypadku walut egzotycznych znacznie trudniej jest szczegółowo kontrolować sytuację rynkową, co z kolei znacznie zwiększa ryzyko nieudanych inwestycji.

Podsumowanie

Początki związane z inwestycją nie należą do najłatwiejszych, niemniej inwestowanie w waluty ma to do siebie, że to my decydujemy o kapitale jaki w tą inwestycję wkładamy. Dla początkujących jest to świetne rozwiązanie, które nie naraża posiadanego majątku na błędy nowicjusza, jednocześnie pozwalając nam na zdobywanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które następnie można wykorzystać przy bardziej poważnych przedsięwzięciach.

Dodaj komentarz