Banknot 1000zł – pojawi się w obiegu. Czyj wizerunek pojawi się na awersie?

Banknot o wartości nominalnej 1000zł ma powrócić do naszych portfeli. Poprzedni, z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, był jednym z symboli PRL.

Z naszego artykułu dowiecie się:

Kto zadecydował o wprowadzeniu banknotu o wartości nominalnej 1000zł?

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiedział, że w przyszłości i to nie dość odległej, banknot o nominale 1000zł zostanie wprowadzony do obiegu. W kartach historii mamy już zapis o istnieniu takiego nominału. W latach 90. XX wieku, banknot 1000zł był jednym z najsłynniejszych banknotów w czasach PRL.

Stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2017 roku, do obiegu zostały dopuszczone banknoty o wartości nominalnej 500 zł, na którym widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego. Z doświadczenia w pracy w sieci Twój Kantor ¥€$ wiemy, że w standardowym obiegu pieniądzem, nominał 500 zł przeraża Was i stosunkowo często odmawiacie jego przyjęcia.

Wprowadzenie w obieg więc wyższego nominału – 1000zł, to tylko kwestia czasu. Jak sam obecny prezes NBP zaznacza, może się to już stać, nawet w następnej kadencji nowego prezesa NBP, która zaczyna się w czerwcu 2022 roku. Sam Glapiński wyraził nadzieję, iż to on będzie mógł wprowadzić nowy nominał: „Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie”.

Czy i dlaczego banknot o nominale 1000zł to dobry pomysł?

W dalszej części wypowiedzi, podkreślał zalety wprowadzenia takiego nominału, zwłaszcza zwracając uwagę na ułatwienia przechowywania gotówki. Jak zaznaczył Glapiński, bankom zdecydowanie łatwiej przechowywać rezerwy gotówki, ulokowane w większych nominałach: „Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach”.

Należy jednak wspomnieć, że już obecny, nowy nominał 500zł nie spotkał się z pozytywnym odbiorem, gdyż wciąż w wielu miejscach nie jesteśmy w stanie go wydać. Również nie wszystkie bankomaty przyjmują „pięćsetki”. W naszym kantorze wymiany walut Twój Kantor ¥€$ zauważyliśmy jednak, że po banknot 500zł sięgacie najczęściej, kiedy potrzebujecie podarować prezent w formie pieniężnej. W przypadku dokonywania transakcji, wolicie zdecydowanie mniejsze nominały.

Kto zaprojektuje nowy banknot o nominale 1000zł?

Obecny wygląd polskie banknoty zyskały w 1995 roku. Wówczas Narodowy Bank Polski zdecydował, że będą na nich widnieć wizerunki polskich władców. Autorem szat graficznych był Andrzej Heidrich. Projektował on także wygląd „pięćsetki”. Tak więc każdy nasz punkt kantor wymiany walut, czy to Stary Sącz, Tarnów, Myślenice, Nowy Targ, Piwniczna Zdrój, czy Leluchów, zgodnie uważamy, że ponowny wybór tego grafika, jest dość oczywisty.

Czyj wizerunek znajdzie się na nowym 1000zł?

Czyj wizerunek będzie zdobić banknot o nominale 1000zł? Takich informacji jeszcze nie posiadamy, niemniej zważając na fakt, że obecnych władców wybierano w kolejności chronologicznej, powinien to być August II Mocny, Stanisław I Leszczyński, August III Sas lub Stanisław August Poniatowski. Jedno jest pewne, jeśli wprowadzone zostaną banknoty 1000zł, to w naszych punktach: Twój Kantor ¥€$ w Starym Sączu, Twój Kantor ¥€$ w Nowym Targu, Twój Kantor ¥€$ w Piwnicznej Zdroju, Twój Kantor ¥€$ w Myślenicach, Twój Kantor ¥€$ w Tarnowie oraz Twój Kantor ¥€$ w Leluchowie przy granicy, na pewno będą one wówczas dostępne.

Dodaj komentarz